تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۶/۱۱ | 6:40 | نویسنده : محمد باقر غضبانی

بالاخره المپیک بیست و نهم هم تمام شد و کاروان ورزشی کشورمان با کسب یک مدال طلا و یک برنز، رتبه 51 جهان را به دست آورد که در مقایسه با تمام ادوار پیشین ضعیف ترین رتبه است. نگارنده در این نوشته قصد بررسی علل شکست های پیاپی ورزشکاران ایرانی در المپیک اخیر را نداشته بلکه صرفا" از نگاه آماری سعی دارد وضعیت کاروان ورزشی کشورمان را در ادوار مختلف بررسی نماید.

المپیک 1988 سئول:

با تغییر در حکومت ایران و پیدایش انقلاب اسلامی و از طرفی جنگ با عراق، ایران نتوانست در دو دوره المپیک در سال های 1980 و 1984 شرکت نماید. بنابراین اولین حضور ایران پس از انقلاب در المپیک به  سال 1988 بر می گردد که در آن دوره ایران با 27  ورزشکار در قالب 4 رشته ورزشی شرکت کرد. ورزشکاران کشورمان در این دوره با کسب فقط یک مدال نقره عسکری محمدیان در رشته کشتی به رتبه 36  جهان دست یافتند.

المپیک 1992 بارسلونا:

در این سال ایران با 40 ورزشکار در قالب 7 رشته ورزشی در این پیکارها ظاهر شد که با کسب یک مدال نقره توسط عسکری محمدیان در کشتی و همچنین دو مدال برنز توسط خادم ها (امیر رضا و رسول) باز هم در کشتی، مجموعا" با 3 مدال در رتبه 44 جهان ایستاد.

المپیک 1996 آتلانتا:

تعداد ورزشکاران در این المپیک نسبت به دوره قبل کاهش چشمگیری داشته به طوری که فقط 18 ورزشکار در 6 رشته ورزشی به این مسابقات اعزام شدند. سیاست مسئولین ورزش ما در این دوره چنین بود که فقط تیم ها و ورزشکارانی که احتمال گرفتن مدال دارشتند، به این مسابقات اعزام شوند. اما همین تعداد کم نسبتا" خوب ظاهر شده و با کسب یک مدال طلای رسول خادم، یک مدال نقره عباس جدیدی و یک مدال برنز امیررضا خادم در رشته کشتی و با کسب مجموع سه مدال، رتبه 43 جهان را به دست آورد.

المپیک 2000 سیدنی:

در این دوره کاروان ورزشی ایران با 35 ورزشکار در قالب 12 تیم شرکت کرده که نسبت به دوره قبل از نظر تعداد ورزشکاران تقریبا" دو برابر شده بود. در این دوره ما توانستیم در رشته وزنه برداری نیز دو مدال طلا توسط حسین توکلی و حسین رضا زاده کسب کنیم که در کنار مدال طلای علی رضا دبیر در کشتی و همچنن مدال برنز هادی ساعی در تکواندو مجموعا" 4 مدال به دست آورده و رتبه بسیار خوب 27 جهان را کسب کردیم.

المپیک 2004 آتن:

در این دوره کشورمان با 38 ورزشکار در قالب 10 رشته ورزشی پا به این عرصه گذاشت و با دو مدال طلای هادی ساعی (تکواندو) و حسین رضا زاده (وزنه برداری)، دو مدال نقره مسعود مصطفی جوکارو علی رضا رضایی (کشتی) و همچنین دو مدال برنز یوسف کرمی (تکواندو) و علی رضا حیدری (کشتی) در مجموع با کسب 6 مدال رتبه 29 جهان را کسب کرد. تعداد مدال های کسب شده در این دوره بیشترین مدال در بین تمام ادوار مختلف پس از انقلاب اسلامی است.

المپیک 2008 پکن:

در این دوره که اخیرا" به پایان رسید کاروان ایران از نظر تعداد، بیشترین ورزشکار را نسبت به همه دوره ها به این پیکارها فرستاد (55 ورزشکار). اما نتایج کسب شده نشان داد که از نظر موفقیت، کمترین موفقیت را در این دوره نسبت به دوره های پیشین، حاصل شده است. در این دوره تنها هادی ساعی در تکواندو مدال طلا  و مراد محمدی در کشتی مدال برنز کسب کرده و کاروان ایران با دریافت فقط 2 مدال و کسب رتبه 51 جهان به ایران باز گشتند.